Миколаївський академічний художній драматичний театр

Свистун Артем Олександрович

Директор-художній керівник театру Заслужений діяч мистецтв України

 

Народився 27 квітня 1981 року в Миколаєві. У 1998 році під час навчання у Миколаївській філії Київського Національного університету культури і мистецтв розпочав свою творчу діяльність на сцені Миколаївського художнього  драматичного театру у якості актора. Того ж року вступив до театральної студії «Академія пані Куліси» Миколаївського українського театру драми та музичної комедії. По завершенні навчання у 2001 році працював адміністратором театру.

У 2005 році отримав диплом магістра культурології Київського Національного університету культури і мистецтв. У 2013 році – диплом магістра державного управління Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України.

У 2020 році закінчив магістратуру при Київському університеті культури за спеціальністю «Сценічне мистецтво».

З 2001 по 2017 рік Свистун А.О. керував власно створеним Міським молодіжним народним театром «С.Т.У.К.». У 2007 році ініціював створення Миколаївської міської громадської молодіжної організації «Федерація аматорських миколаївських театрів», головою якої був з моменту заснування по 2017 рік.

З 2012 по 2016 рік Свистун А.О. обіймав посаду директора-розпорядника Миколаївського академічного художнього  драматичного театру. За його ініціативи і при його особистій участі театр продемонстрував свої творчі досягнення на різноманітних фестивалях і форумах, серед яких: фестиваль мистецтв «Мерцішор» (Тирасполь, Придністровська Молдавська Республіка), фестиваль комедії «Золоті оплески Буковини» (Чернівці), Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості ім.М. Заньковецької (Ніжин, Чернігівської обл.), Міжнародний театральний фестиваль ім.П. Луспекаєва «Пані удача» (Луганськ), «Молдфест. Рампа. Ру.» (Кишинев, Молдова). Завдяки активній організаторській роботі Артема Олександровича влітку 2012 року відбулися гастролі колективу в АР Крим (Саки, Євпаторія). У 2013-2016 роках Артем Олександрович очолював роботу по організації та проведенню театрального фестивалю Міжнародного Чорноморського клубу «HOMO LUDЕNS».

У 2016 році Свистун А.О. організував та провів перший унікальний для Миколаївщини захід нового формату – Міжнародну літню театральну школу «Театрон», завдання якої – в процесі навчання об’єднати аматорів і професіоналів театрального мистецтва, поглибити рівень їх теоретичних знань, допомогти набути нових професійних навичок під час практичних занять.

 

За активну творчу, професійну та наукову роботу Свистун А.О. неодноразово заохочувався подяками та грамотами. У 2006 році в номінації «Молодое имя года» йому присвоєно почесне звання «Горожанин года» (м. Миколаїв). Свистун А.О. є також лауреатом премії Кабінету Міністрів України  «За особливі досягнення молоді у розбудові України» (2007 р.), лауреатом Обласної премії ім. Миколи Аркаса. У січні 2012 року отримав відзнаку Президента України До Дня Соборності України «20 років Незалежності України».

За вагомий особистий внесок у розвиток та збереження театрального
мистецтва Миколаївщини, високу професійну майстерність,
самовіддану плідну працю, активну життєву позицію Свистун А.О.
нагороджений відзнакою Миколаївської обласної ради «За заслуги
перед Миколаївщиною» ІІ ступеню (2018 р.), у 2019 – відзнакою «Хрест Святого Миколая».

На посаді директора-художнього керівника з квітня 2017 року , Свистун А.О. вніс у роботу театру багато позитивних змін: господарських, організаційних, творчих.  Ініційована традиція літніх театральних сезонів. 1 червня 2017 р. було відкрито сценічний майданчик у сквері театру, 27 березня 2018 р. – малу сцену, 14 вересня – камерну сцену. У оновленому арт-центрі створено інтерактивний музей історії театру, бібліотеку театральної літератури, відеотеку вистав театру. Активізувалася гастрольна діяльність Україною та за кордоном. Театр з виставами побував у Молдові, Литві, Грузії, Білорусі, Польщі. У 2019 р. після дворічної перерви відроджено театральний фестиваль «Homo Ludens» («Людина, що грає»). Реалізована нова форма роботи з глядачем: у фойє проводяться виставки робіт художників та фотомитців міста і області. Люди з особливими потребами також долучаються до відвідин театру – за ініціативи Свистуна А.О. для них створені всі необхідні умови: кнопка виклику біля каси, пандуси, тактильні таблички зі шрифтом Брайля, спеціальна санітарна кімната, місце для паркування автотранспорту. Покращено умови праці робітників театру. За власні кошти проведені ремонтні роботи. На 2021 р. заплановано ремонт фасаду театру.

З новим керівництвом кардинально змінились підходи до творчої роботи: з’явились нові форми, стилі, напрями, колектив оволодів і успішно використовує на сцені прийоми інших театральних шкіл, зокрема біомеханіку Меєргольда, принцип відчуження Брехта, систему Гротовського. На сцені ідуть вистави різними мовами, іноземні гості відмічають високу театральну культуру миколаївців. Постановки за творами українських класиків та сучасників зайняли вагоме місце у репертуарі. Діяльність театру активно висвітлюється у ЗМІ, зокрема у власному виданні колективу «Театральна газета». За ініціативи директора-художнього керівника Свистуна А.О. 2017 р. на базі театру діє молодіжна школа-студія. Репертуар збагатився унікальними заходами, ініціатором і художнім керівником яких є директор-художній керівник театру А. Свистун: «Ніч у театрі», «Все заради кохання», «Все заради жінок», «Божоле», «Сміюся й плачу над собою», театральні квартирники на камерній сцені тощо.

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №274/2021 від28.06.2021 Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України За значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 25-ї річниці прийняття Конституції України постановляю: Присвоїти почесне звання: “ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ” СВИСТУНУ Артему Олександровичу – директорові – художньому керівнику Миколаївського академічного художнього  драматичного театру.