Миколаївський Академічний Художній російський драматичний театр

Миколаївський академічний художній російський драматичний театр – найстаріший творчий колектив Миколаївщини. Його історія бере початок з 1922 року. Тоді в Луганську відомим актором і режисером Григорієм Свободіним був створений пересувний драматичний колектив «Шахтарка Донбасу» – перший російський театр України, що виник в післяжовтневий період.

Театр багато гастролював по містах, промислових центрах, здобув велику популярність. Через кілька років на його афішах стали писати поруч із назвою: «Художній театр України». Але особливим визнанням користувалися вистави «Шахтарки Донбасу» в Миколаєві. Громадськість міста, яке не мало на той час власного професійного театру, клопотала перед Урядом України про стаціонування улюбленої трупи в Миколаєві. Восени 1934 року «Шахтарка Донбасу» прибула у місто для постійної роботи. А 3-го січня 1935 року Президія Миколаївської міської ради видала постанову «Про організацію в Миколаєві постійного театру на базі нині працюючого гастрольного колективу «Шахтарка Донбасу». З того часу доля і життя самобутнього театру була нерозривно пов’язана з Миколаївщиною.

Колектив пересувного театру «Шахтарка Донбасу», 1935 р

Зберігаючи кращі традиції психологічного театрального мистецтва, колектив під керівництвом режисерів Євгена Венгре, Леоніда Луккера, Леоніда Южанського створював вистави за творами світової, української, російської класики, успішно втілював на сцені найцікавіші п’єси сучасності.

У репертуарі того періоду – п’єси М.Горького, О.Корнійчука, І.Микитенка, Вс.Вишневського, М.Погодіна, А.Чехова, Л.Толстого, В.Шекспіра.

Сцена з першої прем’єри театру – «Оптимістичної трагедії» Вс.Вишневського, 1934 р.

«Оптимістична трагедія» Вс.Вишневського, 1934 р.

У ролі Комісара – О.Чудінова             У ролі Ведучих – Б.Молчанов, В.Кочетков

Героїчна сторінка історії театру – роки II світової війни. Театр був в евакуації на Уралі, в місті Алапаєвську Свердловської області. Цей період відзначений плідною творчою та громадською діяльністю колективу. У репертуарі переважали вистави героїко-патріотичного спрямування. Актори неодноразово виїжджали в діючу армію у складі знаменитих «фронтових бригад». Коштом працівників театру був збудований військовий літак «Миколаївський театр В.П.Чкалова» (ім’я прославленого льотчика театр носив з 1939 року по 1994 рік).

За свою 85-річну історію Миколаївський академічний художній російський драматичний театр вписав чимало яскравих, славних сторінок в творчий літопис міста, області, країни. Поставлено понад 600 вистав за найкращими зразками світової і вітчизняної драматургії, які подивилися сотні тисяч глядачів. Театр об’їздив з гастролями практично всю Україну, відвідав чимало регіонів Росії, побував у Білорусі, Молдові, Болгарії, Румунії, Туреччині.

У різні роки в театрі працювали видатні майстри театрального мистецтва, які були гордістю української сцени. Це актори О.Чудінова, М.Васильчикова, Н.Огонь-Догановская, Д.Славін, К.Міліч, Ю.Соколов, С.Лук ‘янов, П.Іванов, О.Жабін, П.Довгаль, Б.Сабуров, Л.Бакштаєв, І.Ротнов, Р.Подьякова, А.Квасенко, Н.Троянова, В.Івченко, П.Морозенко, Є.Гашинський, О.Сиромятніков, Є.Пусеп, В.Кузьмін, Р.Гінет, А.Кучинський, Д.Гуторов, Р.Мороз, Д.Борщов, О.Сугак, І.Сігіна, режисери Д.Крамськой, В.Данилов, Б.Ерін, В.Оглоблін, Е.Митницький, А.Літко, Г.Піменов, М.Кравченко і багато інших. Нині кращі традиції цих відомих майстрів продовжує нове покоління театру.

Колектив театру щороку бере участь у різноманітних фестивалях, форумах, як українських, так і міжнародних. З 2006 по 2016 рік на базі Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру проводився театральний фестиваль Міжнародного Чорноморського клубу «Homo Ludens» («Людина, що грає»). За 10 років існування фестивалю його учасниками стали професійні театральні колективи та члени журі з Росії, Болгарії, Туреччини, Абхазії, Грузії, Білорусі, Латвії, Молдови, різних куточків України.

Сцена з вистави «Одвечная песня» Я.Купали

Республіканського театру білоруської драматургії з м.Мінськ, Білорусь, 2013 р.

Основне і альтернативне журналістське журі фестивалю у роботі. Обговорення вистав веде голова журі Василь Неволов, засл. діяч мистецтв Укр., 2016 р.

Міністр культури України Є.Нищук, нар. арт. Укр. на фестивалі «Homo Ludens», 2014 р.

12 листопада 2009 року театру було присвоєно почесний статус «Академічний». Ця звістка стала заслуженим подарунком до 75-річного ювілею театру.

Сьогодні Миколаївський академічний художній російський драматичний театр – стабільно і впевнено працюючий колектив, справжній творчий ансамбль, що успішно вирішує найскладніші творчі завдання, спирається на прекрасні традиції видатних майстрів української сцени, володіє неабияким потенціалом. Щорічно вистави театру відвідує понад 80 тисяч глядачів. Театр швидко і динамічно розвивається в багатьох напрямках і є одним з найбільш успішних і перспективних театрів сучасної Україні.  Репертуар складають більше 25 вистав різних жанрів за п’єсами вітчизняних та зарубіжних авторів: «Украдене щастя» та «Мойсей» І.Франка, «Труффальдино, или Слуга двух господ» К.Гольдоні, «Двенадцатая ночь» та «Укрощение строптивой» В.Шекспіра, «Скамейка» О.Гельмана, «Гарнир по-французски» М.Камолєтті, «Веселая семейка Фонтанж» Ж.Летраза, «Станция, или Расписание желаний на завтра» О.Вітра, «Эмигранты» С.Мрожека, «Продавец «дождя» Р.Неша, «Чисто семейное дело» Р.Куні  та інші.

У театрі діють три сценічні майданчики: основна сцена, мала і камерна.

У літній період – літній майданчик у сквері театру.

Почесні гості на малій сцені                  На малій сцені – вистава «Урок вдовам» Ж. Кокто

На камерній сцені – вечір, присвячений 100-річчю А. Квасенко

На літньому майданчику – відкриття Міжнародної літньої театральної школи «Театрон»